Kalendář akcí
<< září 2019 >>
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Akce mesíce
Aktuální ceny masa
hledat

cz en 

  • Aktuální dění
  • ČSZM
  • Pro členské subjekty
  • Média
  • Odkazy
  • Kontakt

Aktuální dění

Slovo předsedy

Úvaha nad nedělní pečínkou II

datum: 5.10.2007 | Ing. Jaromír Kloud

Je podzim, ceny vepřového jdou nahoru v očekávání předvánočního vzedmutí a lednového útlumu. Tak toto je běžný podzimní scénář cenových výkyvů vepřového masa.
My v česku jsme podle scénáře začali hrát, jenže někteří ostatní vypadli z rolí, zejména důležitá role prvního milovníka (Německo) se zhroutila již v polovině představení. Takže co se vlastně stalo. Selhali cenoví tahouni, kteří vždy na podzim tahali ceny nahoru a v situaci, kdy se letos zdražilo krmné obilí o mnoho desítek procent se nezměnila farmářská cena prasat a naopak v současné době klesá, či stagnuje. Tak se stalo, že ceny v česku jsou momentálně vyšší, než ve většině zemí EU. Ceny u nás již samozřejmě klesají na úroveň ostatních. Řeklo by se je to dobré, ceny jdou dolů o co jde. No jde o to, že chovatelé prasat letos asi nedosáhnou rentabilní průměrnou roční cenu a to znamená, že nevytvoří zisk a když k tomu připočteme další faktory jako skryté dotace v jiných zemích EU, nižší míra EU dotací než u starých zemí. Chovatelé prasat většinou nevlastní půdu a tudíž nedostanou dotace vůbec, v neposlední řadě ministerstvo, které tyto problémy dlouhodobě hraje do autu, tak chovatelům prasat nezbývá, než se zachovat jako podnikatelé a ekonomicky nerentabilní provozy uzavřít. A my, když nebudeme porážet na plný výkon, tak budeme taky nerentabilní. Takže, když tuto hru dohrajeme, tak na konci si střihneme ruskou ruletu o to, který ze 117 jatečních provozů schválených EU uzavřeme a kterou část z investovaných 2,5 mld. Kč vyhodíme.
Co lze říci závěrem, doufejme, že se v Evropě srovná nabídka s poptávkou a ceny se vrátí do rentabilní polohy pro zemědělce i zpracovatele, dále doufejme, že ministerstvo co nejdříve srovná skryté dotace, buď tím,že je dorovná u nás, anebo prosadí jejich zrušení v celé EU. Co je jednodušší, to je vidět. Co je nejjednodušší? No přece nedělat nic. Tak uvidíme.  zpět   odeslat

Slovo předsedy

Archiv starších článků

kontakt  |   pro média  |   mapa stránek

Copyright © 2000 - 2006 ČSZM.